Wpisy z Maj, 2015

Alkohol, jako dodatek do jedzenia Alkohol znany już był od zalania wieków. Ludzie szybko polubili jego smak oraz to, jaki stan dzięki niemu można osiągnąć. Alkohol tak na prawdę znajduje się wszędzie a my tak do końca nie zdajemy sobie z tego sprawę. Śladowe jego ilości są w pokarmie, może być to alkohol ukryty lub oznaczony wszystko zależy od producenta. W żywności alkohol znajduje się w tak malej ilości, że jest dla nas nie odczuwalna nie wpływa też na nasze zachowanie. Możemy spotkać go w produktach nabiałowych, owocach czy produktach kiszonych. W niektórych wypadkach alkohol podawany jest na opakowaniu dotyczy to przede wszystkim batoników z nadzieniem z alkoholu, czekoladek. Alkohol występuje w pokarmach, ponieważ wzmacnia ich walory smakowe daje całkiem inne właściwości organoleptyczne. Sami nie rzadko stosujemy alkohol do posiłku. Któż nie spożywał go, jako aperitif w celu zaostrzenia apatytu. Nasi sąsiedzi francuzi po dziś dzień pijają wino do każdego posiłku. Wino z kolei urozmaica smak mięsa, piwo może być dodatkiem do kurczaka, czy bigosu wszystko zależy od naszych upodobań żywieniowych. Jak widać alkohol jest obecny wszędzie nawet, jeśli nie jesteśmy tego do końca świadomi. Watro pamiętać, że w niewielkich ilościach wcale nie musi być szkodliwy chodzi tylko o umiar i samokontrole. Alkohol może stać się wówczas cennym składnikiem smakowym do naszych dań, potraw.

Piwo

31 maja 2015, w kategorii Piwo

Piwo Jednym z najstarszych alkoholi świata jest naturalnie piwo. Najprościej mówiąc piwo jest trunkiem zawierającym alkohol i dwutlenek węgla, który z kolei otrzymuje się w procesie fermentacji. Piwa bywają bardzo rożne wszystko uzależnione jest od zwartości alkoholu, ilości słodu, oraz chmielu. Na rynku możemy spotkać też piwa smakowe, które zazwyczaj preferują panie. Posiadają one w swym składzie alkohol jednak w mniejszej dawce, zazwyczaj jest to około czterech procent. Cenione są za słodkawy posmak i walory zapachowe. Sama nazwa tego trunku wywodzi się z języka prasłowiańskiego, gdzie oznaczało w dosłownym tłumaczeniu napitek. Piwo zastało odkryte już w danych czasach. Najstarsze zapiski, oraz dokumenty wskazują, że było ono ważone już 4000 lat p.n.e. Piwo obok jedzenia było najważniejszym elementem w życiu każdego człowieka. Napój ten często oddawany był też bogom w ten sposób ludzie chcieli zapewnić sobie przychylność bóstw. Dziś piwo można kupić na każdym rogu. Jest ich tak duża różnorodność, że na pewno każdy znajdzie sobie coś dla siebie. Piwo jest jak najbardziej napojem alkoholowym stąd też może być sprzedawany tylko i wyłącznie osobą pełnoletnim. Nadmierne go spożywanie może prowadzić do sporego otępienia, kaca a nawet uzależnienia. Co ciekawe alkohol niszczy nasz organizm jednak w przypadku piwa nie jest tak do końca, nieraz zalecany jest, jako środek leczniczy dla osób mających problemy z nerkami.

Historia wina w Polsce

29 maja 2015, w kategorii Wino

Historia wina w Polsce Alkohole są bardzo smacznymi trunkami mało jednak, kto wie, w jaki sposób trafiły do nas. Pierwsze krzewy winorośli odkryto na ternach Kaukazu. Wino szybko zdobyło popularność i trafiło na rynek europejski. Do polski wino trafiło stosunkowo późno, największymi ośrodkami specjalizującymi się w wytwarzaniu wina był na pewno Kwakrów i Lwów. Z czasem królowa Bona próbowała uprawy winorośli w Polsce, pomimo że wino naszej produkcji nie należało do najbardziej smacznych. Pod koniec dwudziestego wieku wina stały się tak wszystkim doskonale znane a ich produkcja urosła w skale masową, że nie opłacało się nawet ich importować, były tak tanie i dostępne wszędzie. Wina w Polsce nie należały do dobrych trunków brakowało nam winnic, dobrego sprzętu i techniki. Szybko jednak sytuacja uległa zmianie i dziś możemy się cieszyć dostępem do rożnego rodzaju win. Mają one różny kolor, smak zawartość alkoholu i bukiet. Obecnie w Polsce panuje moda na wino, ale nie pijamy go tak dużo jak nasi sąsiedzi. Wino uważane jest za trunek lekki, spożywany okazyjnie. Wino ma zastosowanie w kuchni polskiej dodajemy je do bigosu, lubimy też wypić lampkę przed posiłkiem wówczas nasze trawienie zostaje dodatkowo pobudzone. Aby wino smakowało jeszcze lepiej warto zapewnić mu dłuższe leżakowanie, im wino starsze tym lepsze ma wówczas bardziej wyrazisty bukiet i smak

Wpływ piwa na organizm człowieka Piwo jest smacznym napojem wyskokowym posiada jednak procenty, więc ma znaczny wpływ na nasz organizm. Watro bliżej przyjrzeć się temu jak picie piwa na nas wpływa. Zaletami picia jest na pewno blogi stan upojenia. Kiedy pijemy zapominamy o smutkach, oraz problemach. Możemy też ochłodzić się w upalne dni, ponieważ piwo znakomicie gasi pragnienie. Przez niektórych ludzi piwo używane jest także, jako pomoc wleczeniu schorzeń medycznych. Chorzy na nerki, czy złogi piją piwo z przyczyn medycznych, aby oczyść narząd z zanieczyszczeń. Piwo wbrew przekonaniom posiada nawet składniki mineralne. Browary często do jego wytworzenia używają wody pochodzącej z ujęcia głębionego, przez co jest ona jak najbardziej bogata w witaminy i składniki mineralne. Z kolei jęczmień stosowany do produkcji piwa już w samej łusce zawiera krzem, który hamuje choroby kości, oraz jest bogatym źródłem błonnika ten z koli pobudza nasz układ trawienny do działania. Pęczniejąc w żołądku hamuje uczucie głodu. Zalet jest wiele nie możemy jednak pominąć wad, a tych nie brakuje. Spożywanie piwa powoduje otępienie i senność. Każde piwo to również kalorie nawet pół litra tego trunku dostarczyć może nam tyle samo kalorii, co szklanka soku owocowego. Najbardziej szkodliwe piwo jest dla osób chorujących na cukrzycę lub wrzody. Zabrania się jego spożycia nieletnim, oraz kobietą w ciąży, ponieważ piwo powoduje w dużej ilości nieodwracalne zmiany w organizmie.