Wpisy z Czerwiec, 2015

Leżakowanie piwa

30 czerwca 2015, w kategorii Piwo

Leżakowanie piwa Zanim piwo trafi na półki sklepowe musi przejść szereg zabiegów. Końcowym etapem przygotowywania piwa jest poddanie go leżakowaniu. Zabieg polega na wlaniu piwa do beczek zwanych kegami i przechowywaniu ich. Celem nadrzędnym takiego leżakowania jest dalsza fermentacja piwa, nasycenie go dwutlenkiem węgla, oraz sklarowanie. Leżakowanie musi trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni wszystko zależy od gatunku piwa i efektu, jaki chcemy uzyskać. Niektóre browary specjalnie skracają czas leżakowania, aby otrzymać smak i zapach świeżego młodego piwa. Wówczas jednak muszą trunek sztucznie nasycić dwutlenkiem węgla, aby było gazowane. Leżakowanie zamiennie nazywane jest także procesem dofermentowania lub dojrzewania piwa. Piwo musi mieć spełnione określone warunki, aby było dobre. Przechowujemy go odpowiednio długo, we właściwej temperaturze, wynosi ona do 1 stopnia w przypadku fermentacji dolnej, oraz do nawet 12 stopni w przypadku fermentacji górnej. Czas leżakowania piwa jest różny, według zasady piwowarskiej więcej czasu na leżakowanie wymagają piwa jasne z kolei ciemne możemy przetrzymywać dłużej. Im więcej czasu poświecimy na dojrzewanie piwa tym bardziej będzie ono aromatyczne i charakterystyczne. Za te walory w końcu je cenimy. Po zakończeniu całego procesu leżakowania w końcu konsumenci mogą skosztować smaku tego trunku.

Becherovka i absynt

30 czerwca 2015, w kategorii Mocne alkohole

Becherovka i absynt Becherovka to słynny czeski likier. Becherovka nie należy do alkoholi, które każdemu będą smakować. Jest przede wszystkim mocniejszym alkoholem (niespełna czterdzieści procent mocy), a jako że produkuje się ją z ziół – posiada nie tylko bardzo intensywny zapach, ale i podobnie smakuje. Wymyślona została przez Czechów mniej więcej na początku dziewiętnastego stulecia, wtedy wówczas trafiła na rynki. Wytwarzana jest z około trzydziestu dwóch rodzajów rozmaitych ziół tylko w jednym czeskim mieście – a mianowicie w Karlovych Varach. Niewątpliwą ciekawostką jest to, że receptura znana jest aktualnie zaledwie dwóm osobom – one również o robieniu Becherovki wiedzą absolutnie wszystko. Nikt poza nimi nie ma dostępu do tych informacji i tylko one przyrządzają specyficzna mieszankę ziół. Becherovka jest alkoholem zaliczanym do likierów. Najczęściej podaje się ją mocno schłodzoną i bez żadnych dodatków (co najwyżej z lodem), ale stanowi także składnik bardzo wielu drinków. Całkiem nieźle smakuje również w połączeniu z tonikiem albo z colą. Absynt to alkohol owiany legendą. Spośród wszystkich alkoholi, to zdecydowanie absynt owiany jest największą ilością legend. Ponieważ jednym z jego składników jest piołun, przypisywane mu są niesamowite wręcz właściwości, jakoby wprawiał w trans lub powodował psychodeliczne wizje. Opinie takowe są jednakże bardzo dalekie od prawdy. Absynt, potocznie określany mianem Zielonej Wróżki, kwalifikowany jest albo do likierów, albo do smakowych wódek. Specyficznego smaku i aromatu przydaje mu mocno wyczuwalny anyż. Panuje dosyć mylne przekonanie o tym, że absynt został wynaleziony przez Czechów. Jest to nieprawda, albowiem zasługa to Szwajcarów. Na bardzo szeroką skalę produkowany jest natomiast w Czechach – kupić go można tam wszędzie, nawet w zwykłym kiosku z gazetami. W bardzo wielu krajach jego sprzedaż oraz produkcja są zabronione – w naszym kraju zakaz ten nie obowiązuje od sześciu lat. Można w naszych sklepach kupić coś, co nazywa się absythionem – to rodzima wersja absyntu jakością odbiegająca jednak znacznie od tej czeskiej.

Ile kosztuje wino?

29 czerwca 2015, w kategorii Wino
Tagi: , ,

Ile kosztuje wino? Kiedy idziemy do sklepu, od czasu do czasu zerkamy na półki z alkoholami i dochodzimy do wniosku, iż są one niezwykle drogie. Niemniej jednak wina, tak jak i inne trunki mogą mieć różne ceny, znajdziemy wśród nich zarówno tańsze jak i droższe produkty, wszystko zależeć będzie od tego, czego od wina oczekujemy. Przed sylwestrem w sklepach pojawia się wiele różnych win musujących, których ceny ograniczają się do pięciu czy sześciu złotych. Z pewnością przy takim alkoholu można się doskonale bawić, niemniej jednak jeśli chodzi nam głównie o walory smakowe powinniśmy postawić na nieco inne gatunki wina. Za dwadzieścia czy trzydzieści złotych będziemy w stanie nabyć już całkiem dobre wino, zarówno czerwone jak i białe, zanim jednak zdecydujemy się na konkretny wyrób powinniśmy przeczytać opis producenta, by dowiedzieć się, czy jest to wino wytrawne czy też półwytrawne. Ma to bowiem dość duże znaczenie dla smaku danego trunku. Jeśli mamy jednak ochotę na rozwiązania z górnej półki to w dobrych sklepach z pewnością znajdziemy i wina, których ceny przekraczają kilka tysięcy złotych. Degustowanie wina wiąże się z pewnymi zachowaniami, o których bardzo często zapominamy, dlatego też warto przyjrzeć się kilku cennym wskazówkom. Gospodarz powinien wiedzieć na przykład, iż wino w pierwszej kolejności zawsze powinno być podawane znajdującym się na sali paniom, a dopiero później panom. Poza tym w czasie degustacji na stole powinna znajdować się woda, którą będzie można przepłukiwać usta oraz kieliszki, w których znajduje się wino. Do degustacji nie należy jednorazowo zapraszać zbyt wielkiej liczby osób, bowiem mogą się one czuć nieco niezręcznie w dużym tłumie. Jeśli chodzi z kolei o gości to powinni oni przede wszystkim pamiętać o sposobie trzymania kieliszka. Większość osób przywykło do trzymania kieliszka za czaszę, prawidłowo jednak winno trzymać się go za nóżkę. Zapobiega to bowiem podgrzewaniu znajdującego się w kieliszku trunku oraz zostawianiu śladów na delikatnym szkle. Poza tym warto pamiętać o tym, iż żucie gumy czy palenie zmienia nasze wrażenia smakowe, warto zatem zrezygnować z tych nawyków bezpośrednio przed degustacją.

Winiarstwo w Republice Południowej Afryki Produkcja win w RPA liczy sobie trzysta lat, w tym pierwsze dwieście lat to wytwarzanie win słodkich, deserowych – ze względu na tropikalne klimaty, które utrudniały znacznie produkcję i przewożenie przez morskie wody win wytrawnych. Winnice w tym kraju, jak i w innych częściach tego magicznego kontynentu, są większe od europejskich i zróżnicowane glebowo. Ci, którzy odwiedzili je w Kapsztadzie byli zauroczeni, jednak afrykańskie wina nie są rozpowszechnione marketingowo w krajach europejskich; jednym z powodów może być tu znaczne uzależnienie od rynku wewnętrznego. W RPA regiony z winnicami podzielone są na dystrykty i mniejsze od nich okręgi: sercem Kapsztadu jest dystrykt Stellenbosch – owiany morskimi wiatrami z suchą glebą – gdzie znajduje się największa produkcja wina w tym kraju. Dystrykt ten szczyci się produkcją gównie czerwonych win wytrawnych i półwytrawnych – i są to wina uważane za najdroższe w Południowej Afryce. Innym, równie znanym obszarem jest Paarl, którego najbardziej znaną marką jest Nedenburg. W tej miejscowości można odwiedzić nie tylko fascynujące winnice ale i wiele restauracji, oczywiście z winem do obiadu.